Sıkça Sorulan Sorular

Anasayfa » Sıkça Sorulan Sorular

-Yapılan İşlemler Garantili mi?

Servisimizde yapılan tüm işlemler garantilidir. Aynı sebepten ötürü kaynaklanan tüm arızalardan ücret talep edilmemektedir.

-Servis Anlaşması Nedir?

Servis Anlaşması, kurumlara yönelik tüm bilgisayar, notebook, yazıcı ve çevre birimlerinin her türlü donanım ve yazılım arızalarının anlaşma süresi boyunca teknik destek alabileceği bir servis şeklidir.

-Kimler Servis Anlaşması Yaptırmalıdır?

Bilgisayar, notebook, yazıcı ve çevre birimi adedi yaklaşık 3 cihaz üzerinde olan ve üst sınırı binlerce cihazı geçen ve tüm cihazlarının devamlı çalışır durumda olması için beklemek ve üzülmek istemeyen, bilgi işlem sorumluları ve bilgi işlem departmanı olmayan tüm kurumlar Servis Anlaşması yaptırmalıdır.

-Servis Anlaşması Kapsamında Hangi Hizmetler Vardır?

Servis anlaşması süresince teknik servisimizde veya müşteri yerinde limitsiz servis desteği, envanter takibi, arızalı cihazın müşteri yerinde onarılamadığı durumlarda yerine yedek cihaz bırakılması, Win 7, Win 8, Win 10 işletim sistemi desteği, bilgisayar, notebook, yazıcı, monitör, scanner,  ve diğer çevre birimleri onarımı, MS Office uygulamaları ve anti-virüs desteği, Yetkili Servis Merkezi olduğumuz markalarda garanti hizmetleri, orjinal yedek parça desteği, diğer markalarda müşteri adına hareket desteği standart hizmetlerimizden olup gerektiği durumlarda eleman ve benzeri hizmetler eklenebilir. Gerek olmayan hizmetler anlaşma kapsamından çıkarılabilir.

-Servis Anlaşmalı Müşteri Nasıl Hizmet Alır?

Kurumsal Bakım Anlaşması olan müşteri tikladagelsin.com  destek masasına web adresimizden, telefon, e-mail veya  yolu ile destek ihtiyacını bildirir. Aynı gün içerisinde müşteri ile temasa geçirilerek gereken şekilde arızaya müdahale edilir ve genellikle giderilir.

-Servis Anlaşması Geçerlilik Süresi Var Mıdır?

Genellikle Servis Anlaşması 12 ay süre ile  yapılır.

-Servis Anlaşması Yaptırmanın Avantajı Nedir?

Servis Anlaşmalı müşteri önceliği en üst seviyede olan müşteri sınıfımızdır. Destek için bekleme sorunu olmayan müşteriler devamlı çalışan ve minimum düzeyde işgücü kaybeden kullanıcılardır. Sisteminizi ve sizleri tanıyan eğitimli, güvenilir ve ciddi bir ekip ile çalışmak, anlaşma süresince herhangi bir ek ücret ödememek gibi avantajlar bizlerle senelerce devamlı çalışan kullanıcıların vazgeçemediği avantajlardır.

Whatsapp
Özcan YÜCE
Özcan YÜCE
Merhaba ?
Size nasıl yardımcı olabiliriz?